Akıllı Ev Nedir ?

akıllı-ev-otomasyon

Akıllı Ev Nedir ?

Bu sorunun cevabını şöyle süslü püslü reklam yapa yapa anlatmayacağım . Çünkü görüyorum ki insanlar makine dilinden sıkıldı artık. Daha samimi metinler görmek istiyor. Bende samimi düşünerek otomasyon sistemini kendimce sadece senaryo olarak görüyorum. Yani bir tiyatro oyunu var  herkesin senaryosu belli , bu senaryolara göre herkes bu oyunu oynayacak, bu kadar basit aslında ama her gün biz aynı senaryo oyunlarını  izleyecek miyiz ?

Kişisel alışkanlıklarımızdan ne kadar vazgeçeceğiz ?

Bu sistemleri hayatımıza  kabul edecek miyiz ?

Bu soruları ben şöyle  yorumluyorum : Gelecekte bütün evlerin akıllı evler olacağını düşünüyorum  ve hatta herkesin kişisel güvenlik tedbirleri kullanma istekleri olacağını  tahmin ediyorum. Konumuzdan fazla sapmadan  bütün akıllı ev sistemleri aynı mantık da çalışır, bir koşula bağlı bir şey yap!!! Mesela zil çaldığında koridorun ışıklarını yak veya kapıya gelen kişinin görüntüsünü televizyona ver veya sabah saat 6 da televizyonu aç ve yüksek sesle bir müzik çal . Bu senaryoların sonu yok sadece  hayal gücünüzle kısıtlıdır. Şu bir gerçektir ki hayatımızda bir şeyleri ne kadar sorun haline getiriyorsak o konuda hiçbir zaman memnun olamıyoruz. Oysaki buna benzer şeylerin hayatımızda sadece küçük bir yeri olduğunu düşünsek ve asıl var oluş sebebimizle beraber ailemizin sevgimizin varlığınla hayatın tadına varsak ? Ama bunu şu zaman ve sonrasında yapmak ne yazık ki artık çok geç diye düşünüyorum. Akıllı bir ev de artık bu sıradanlaşan yeni hayatın temellerini oluşturan bir mekanizma bence .

Akıllı evler acaba bizi tembelleştirir mi ?

Yada gerçekten bize konfor sağlar mı ?

Bu soruların tek tip cevapları yok maalesef çünkü tembel insan her zaman tembeldir 🙂 Konforuna düşkün insan tembel midir orasını bilemem . Akıllı evi hayatımızı daha sağlıklı ve güvenli yaşamamız için kullanıyorsak bence iyi bir şeydir . Mesela  doğal gazlı bir evde gaz kaçağı olduğunda doğalgaz vanasını kapatmasını isteyebiliriz akıllı evden . Bu hayati bir önemdir. Benim gördüğüm birçok evde doğal gaz sensörü var fakat hiçbir şeye bağlı değil ben ölürken o sadece ötecek ve belkide onu kimse duymayacak . Bu ne kadar acı bir durum. Bu sensöre sadece enerji verip bırakmak kadar saçma bir iş olamaz herhalde. Ama ülkemizde böyle. Konuyu toplamak gerekirse akıllı evi bilinçli kurgulayıp kullanırsak hayatımıza büyük katkılar sağlar. Can sağlığımızdan konforumuza kadar önemli bir yeri olacaktır.

Bu yazı tamamen kendi düşüncelerimden ibarettir. Herkesin hayatına ve düşüncelerine saygı duyarım. Yorum veya sorularınız olursa yazmaktan çekinmeyin lütfen ..

1 Yorum

  1. Sema cansız Yanıtla

    Çok güzel anlatmışsınız bende evime istiyorum fakat çok pahalı diyorlar fiyatları hakkında ne düşünüyorsunuz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir