Alarm devre dışı ama alarm çalıyor

alarm-siren

Alarm sistemi devre dışı durumda alarm çalması arızası?

Alarm sistemi genel olarak belli koşullar oluştuğunda farklı şekillerde eylem yaptıran sistemlerdir. Bu şu demek oluyor örnek olarak alarm sistemini kurduk ve alarm sistemi nöbet tutmaya başlıyor hareket gördüğü anda sirene sinyal göndererek sirenlerin çalmasını sağlıyor. Buna bağlı olarak alarm  sistemine siren çalsın ve ardindan bana haber ver mesaj gonder gibi komutları ekleyebiliyoruz. Buna benzer birçok farklı şeyler yaptırma imkanımız var.

Sorumuza dönecek olursak üstteki örnekte alarm sistemi nöbette olduğunda siren çalma komutundan bahsettik buna benzer bir komut ile alarm sistemine diyoruz ki nöbet tutma  ama uyanık  ol sistemin herhangi bir yerinde arıza olursa yine siren  çaldır bana haber ver . alarm kurulu değil ve alarm çalıyorsa alarm sistemininde hata veya ariza oldugunu göstermez aksine sistem doğru çalışıyor demektir. Sadece  bize ne anlatmak istedigini anlamak gerekiyor . Alarm sistemini Montajını ve programlama  yapan kişi ile hangi durumlarda siren  çalmasını ve hangi durumlarda çalmaması gerektiğini konuşmak ve buna göre komutlar sisteme uygulatılmalıdır.

Şimdi ise alarm kurulu olmadığında olası siren çalma  sebeplerine değinelim

Sistem  elemanlarının  kapağı açılması genelde sabotaj olarak algılanır  ve alarm kurulu değilken siren çalmasının  en önce sebebi olabilir

Kablosuz sistemlerde sistem elemanlarının pil bitme durumu, akü azalması  gibi bircok bilgi durumları bazen yanlış kodlamadan kaynaklı siren çalmasına sebep olur.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir