Bir güvenlik sistemi nasıl çalışır?

Bir güvenlik sistemi nasıl çalışır?

Ev güvenlik sistemleri, giriş noktalarının evde bir yere uygun bir yere monte edilmiş bir kontrol paneli veya kumanda merkezi ile iletişim kuran sensörler ile bir eve güvenli hale getirilmesi konsepti üzerinde çalışır.

Sensörler tipik olarak bir eve açılan ve özellikle kolayca açılabilen pencerelerin yanı sıra, özellikle yer seviyesindeki pencereleri açabilen kapılara yerleştirilir. Evlerin içindeki açık alanlar, hareket sensörleri ile güvence altına alınabilir.

Kontrol Paneli:  Kontrol paneli, güvenlik sistemlerini silahlandıran ve devreden çıkaran, kurulu her bir bileşenle iletişim kuran, bir güvenlik bölgesi ihlal edildiğinde alarmı çalan ve bir alarm izleme şirketi ile iletişim kuran bilgisayardır.

Tipik olarak kolay programlama ve etkileşim için bir dokunmatik yüzeye sahiptirler, sistemi devreye sokmak ve devreden çıkarmak için şifrelerin girildiği, sesli komutlar üzerinde çalışabileceği ve anahtarlık adı verilen kablosuz uzaktan kumandalarla çalışmak üzere programlanabileceği yerdir.

Kapı ve Pencere Sensörleri:  Kapı ve pencere sensörleri  birbirine bitişik monte edilmiş iki parçadan oluşur. Cihazın bir kısmı kapıya veya pencereye, diğeri kapı çerçevesine veya pencere eşiğine monte edilmiştir. Bir kapı veya pencere kapatıldığında, sensörün iki kısmı bir araya gelerek bir güvenlik devresi oluşturur.

Güvenlik sistemi kontrol panelinde devreye alındığında, bu sensörler, giriş noktasının güvenli olduğunu bildirerek onunla iletişim kurar. İzlenen bir kapı veya pencerenin aniden açılması durumunda, güvenlik devresi kesilir ve kontrol paneli bunu güvenli bir bölgenin ihlali olarak yorumlar. Bir yüksek desibel alarmı duyulur ve çoğu durumda alarm izleme şirketine otomatik olarak bildirim verilir.

Hareket Sensörleri:  Bu güvenlik bileşenleri, hareket algıladığında    alarm çaldırır,  ihlal edilen yerleri  görünmez bir bölge yaratarak  alanı korur . Bunlar genellikle değerli evlerin bulunduğu odaların yanı sıra daha büyük evlerde daha az sıkça kullanılan alanları korumak için kullanılır.

Güvenlik Kameraları:  Hem kablolu hem de kablosuz seçenekleri mevcut olan  güvenlik kameraları  , genel güvenlik sisteminin bir parçası olarak, çeşitli şekillerde kullanılabilir.

Genel kullanım noktaları

  • Mülkünüze ait alanlar
  • Garajlar, kulübeler ve atölyeler gibi uzak binalar
  • Garaj kapıları ve ön kapılar gibi hem dış hem de iç giriş noktaları

Güvenlik kameralarına bilgisayarlarda, akıllı telefonlarda ve tabletlerde uzaktan erişilebilir. Bu yöntemde, ev sahipleri şehir dışındayken, teslimatları ve bakıcılar ve ev sahipleri gibi diğer servis personelini izlemek ve çocukların okuldan sonra gelmelerini izlemek için sıklıkla kullanılırlar. Hırsızlara ve belki de kullandıkları araca iyi bir bakış da dahil olmak üzere, bir ev soygununun çekimi ile sonuçlanabilecek güvenlik ihlallerini kaydetmek için de kullanılabilirler.

Yüksek desibel Alarmı:  Komşuların duyması için yeterince yüksek sesle, ev güvenlik alarmları birkaç farklı amaca hizmet eder. İlk olarak, evin içindeki insanları bir sorun olduğu konusunda uyarırlar. Ayrıca yakındaki komşuları durumdan haberdar eder ve hırsızın tedirgin olmasını sağlar.

Alarm Güvenlik  Etiketleri:  Yüzeyde, bu öğeler alarm şirketleri için pazarlama araçlarından başka bir şey gibi görünmeyebilir, ancak ev güvenliğinde önemli roller oynarlar. Bir güvenlik şirketinin etiketini ön pencereye yerleştirip işaretlerini ön bahçenize koyduğunuzda, hırsızlara evinizde profesyonel bir şekilde korunmakta olduğunu ve hırsızlık girişimi için akıllıca bir seçim olmadığını söylüyorsunuz. Bu mesajı iletmede etkilidirler  ve güvenlik şirketi tarafından önerildiği şekilde kullanılmaları gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir