Güvenlik Kamerası Çalışmıyor – En İyi 10 Çözüm

Güvenlik kameran çalışmıyor mu?
Video yok, görüntü yok, video oynatamıyor veya kameraları uzaktan izleyemiyor musunuz?

Aşağıdaki gibi aynı (veya benzeri) güvenlik kamerası sorunlarınız varsa, hepsini hızlı bir şekilde çözmek için çözümleri deneyin. Başka bir sorunuz varsa veya yardıma ihtiyacınız olursa, yorumunuzda bırakın. En kısa sürede cevap vereceğiz.

En yaygın “IP güvenlik kameraları işe yaramaz” sorunları ve problemleri:

Güvenlik kameramın oynatması çalışmıyor, sadece videoyu oynatamıyor.
Güvenlik kameralarımı uzaktan görüntüleyemiyorum.
Video yok ama kamera ışıkları yanıyor.
Video gözetim kameraları gündüz çalışır, gece ise video kaybı olur.
Gece görüşü çalışmıyor, hiçbir şey kaydedemiyor veya kızılötesi çalışmıyor.
İPhone / iPad’imdeki NVR güvenlik kamerasına bağlanamıyorum.
7/24 kayıt çalışmıyor, başlamıyor.

WiFi sinyali yok, çok zayıf, güvenlik kameram WiFi bağlayamıyor.
DVR sisteminizde veya NVR sisteminizde yeşil ve kırmızı ışık yanıp sönüyor.
Güvenlik kameranız renkli değil, net değil veya yanıt vermiyor.
CCTV kameranın çalışıp çalışmadığını CCTV kameranın çalışma prensibi hakkında fikir sahibi olmadan nasıl kontrol edebileceğinizi bilirsiniz. Sorunlardan herhangi biri meydana gelirse, güvenlik kameranızın çalışmamasına şikayette bulunabilirsiniz. Diğer “güvenlik kamerası çalışmıyor” sorunlarıyla karşılaştıysanız, güvenlik kamerasıyla ilgili sorun giderme de deneyebileceğiniz- 10 en iyi yöntem.

“Güvenlik Kameranız Sorun Çalışmıyor” u Düzeltmek için En İyi 10 Sorun Giderme Yöntemini Deneyin
Not : Bazı ev veya iş güvenliği kameraları veya CCTV kameraları düzgün çalışmıyor veya doğru kullanmazsanız sorun yaşayabilir. Profesyonel ve güvenilir bir markadan yüksek kaliteli güvenlik kameraları almaya çalışın

Sorun Giderme 1. Güvenlik Kamerası Bağlantısını ve Gücü Kontrol Edin
“Güvenlik kameram neden çalışmıyor?” Tüm bağlantıların doğru olduğundan ve ilk adımda kameranın açıldığından emin olmanız gerekir. Normalde, güvenlik kamerası ürünüyle birlikte bir kullanım kılavuzu veya hızlı kılavuz sunulur. Kamerayı beklendiği gibi bağladığınızdan emin olmak için el kitabına veya kılavuza bakın.

Sorunlu kablosuz bir ev güvenlik kamerası kullanıyorsanız, WiFi bağlantısını kontrol etmeniz gerekir (kablosuz güvenlik kamerası WiFi ile başarılı bir şekilde bağlandıysa) – ağ bağlantısının uygun olup olmadığını sınamak için bir ağ kablosu kullanabilirsiniz. Yönlendiricinizin düzgün çalıştığından emin olun. Daha fazla ayrıntı için önceki gönderimizi görebilirsiniz: Güvenlik Kamerası WiFi Sorun Giderme . Ayrıca güç kaynağını da kontrol etmeniz gerekir.

Kablolu veya PoE güvenlik kamerası kullanıyorsanız, video sinyalinin ve güç kaynağının iyi iletildiğinden emin olun. PoE güvenlik kamerası için, doğru ve uygulanabilir bir PoE enjektörü veya PoE anahtarı olup olmadığını kontrol edin. Bir NVR güvenlik sisteminiz varsa, sisteme olan tüm bağlantıların doğru olduğundan emin olun.

Sorun Giderme 2. Kablonun Tamam Olduğundan emin olun
Yüksek bir bağlantı frekansı kablolama problemlerinin etrafında toplanır. Işıklar (örneğin IR LED’leri) gibi güvenlik kamerası düzgün çalışmıyorsa, geceleri karanlıkta yanmıyorsa, büyük olasılıkla bir kablo sorunudur ve geceleri görüntü ve video kaydına neden olmaz.

Sorunun çözülüp çözülmediğini görmek için fotoğraf makinesini bağlamak için başka bir kablo kullanın. Bir İçin PoE güvenlik kamera , bir kedi 6 veya Cat 5 Ethernet kablosu kullanımı önerilmektedir.

Sorun Giderme 3. Güvenlik Kamerası Çalışmıyorsa Ayarları Kontrol Edin
Kolayca unutabileceğiniz bir şey kamera ayarları. Güvenlik kameralarının çoğu 7 gün 24 saat kayıt yapamıyor, hareket algılama uyarısı yapmıyor, WiFi’ye bağlanamıyor veya geceleri video kaydedemiyor, çünkü sadece ayarları yapmadınız. .

Sorun Giderme 4. Sorunları Çözmek için Güvenlik Kamerasını Yeniden Başlatın
Bilişim sorun giderme konusundaki “Altın Güvenlik Kuralı”, özellikle çalışmayan güvenlik kameraları için, cihazı yeniden başlatmaktır. Temizlenecek önbelleği, yeniden kalibre edilecek ayarları ve kendi kendini gözden geçirmek için olan bağlantıları serbest bırakmak için güvenlik kameranızı yeniden başlatabilirsiniz. Güvenlik kamerasını yeniden başlatmak için doğrudan güç kaynağını kapatın, birkaç saniye bekleyin ve tekrar takın.

Sorun Giderme 5. IP Adresi Çakışması Olup Olmadığını Kontrol Edin
Her IP güvenlik kamerasının benzersiz bir IP adresine sahip olması gerekir, böylece Internet veya bilgisayar ağı üzerinden veri gönderip alabilir. Kamerayla aynı IP adresini kullanan başka bir cihaz varsa, bir çakışma olacak ve güvenlik kameranızın çalışmamasına neden olacaktır. Sorunlu güvenlik kameranızın IP adresi çakışması sorunu olup olmadığını kontrol edin.

Kontrol etmenin 2 yolu vardır. Kameranızın bağlı olduğu bilgisayarda, Windows arama kutusuna DOS komut istemini açmak için “cmd” (çift tırnak işareti olmadan) yazın. IP çakışması olup olmadığını görmek için “arp -a” komutunu (çift tırnak işareti olmadan) yazabilirsiniz.

IP Adresini Kontrol Etme Komutu

Alternatif olarak, “ping cameraIPaddress -t” komutunu yazabilirsiniz (çift tırnak olmadan) – örneğin, eğer IP kameranızın IP adresi 192.168.0.999 ise, “ping 192.168.0.999 –t” yazmalısınız. “Ulaşılamaz” veya “Zaman Aşımına Uğradı” ile sonuç alırsanız, IP güvenlik kamerasının ağa bağlanamadığı anlamına gelir. Kameranın IP adresini değiştirin veya başka bir tane ile atayın.

Kamera IP Adresini Kontrol Etme Komutu

Sorun Giderme 6. Çalışmıyor Güvenlik Kamerasını Çözmek için En Son Firmware Güncellemesi
Çoğu marka veya üretici, güvenlik kamerası sorunlarını ve aksaklığını gidermek ve bazı yeni özellikler eklemek için düzenli olarak firmware güncellemeleri yayınlayacak. Kameranız için piyasaya sürülen yeni bir ürün yazılımı olup olmadığını görmek için markanın resmi web sitesini kontrol edin ve en son sürüme güncelleyin.

Güncelleştirmeleri kolayca almanız için kılavuzlar olacak. İndirdiğiniz bellenimin, güvenlik kameranız için doğru sürüm olduğundan emin olun. Yanlış olanı güncelleme.

Sorun Giderme 7. En Son İstemci Yazılımına Güncelleme
Güvenlik kamerasına yazılım yoluyla bağlanamıyorsanız, bunun nedeni muhtemelen yazılım ve ürün yazılımı arasındaki uyumluluktur. Yazılımın ve bellenimin en son sürümlere güncellenmesi bu sorunu çözebilir.

Örneğin, video kamera ayarlarını bilgisayardaki yazılımdan bilgisayardan yapamıyorsanız veya kameraya cep telefonundaki uygulama üzerinden uzaktan erişemiyorsanız, yazılımı ve uygulamayı en son sürümlerine güncellemeniz gerekir.

Her zaman hatırlayın: üreticiden yazılımı veya uygulamayı kullanın. Kameranızın tüm özelliklerle ve uyumsuz sorunlar olmadan çalışması için mükemmel olanı budur. Üçüncü taraf yazılımı var, ancak kameradaki tüm özelliklerin mevcut olup olmadığını onaylamanız gerekir.

Sorun Giderme 8. Güvenlik Kamerasını Fabrika Varsayılan Ayarına Sıfırlayın
Fabrika varsayılanı her zaman güvenlik kamerasının çalışmama problemlerini düzeltmek için uygulanabilir bir yöntemdir. Bazı güvenlik kameraları, fabrika ayarlarına geri dönme ayarlarını yapmak için bir kez basmanızı sağlayan bir sıfırlama düğmesiyle gelir; Bazıları sıfırlama işlevi olarak bir iğne deliği ile gelir ve etkinleştirmek için bir iğne kullanmak gerekir.

Fabrika ayarlarına sıfırlamayı unutmayın, tüm ayarları ve yapılandırmaları “fabrika varsayılanı” ayarlarına kaldıracağı anlamına gelir. Ve istediğiniz özellikleri tekrar etkinleştirmeniz gerekir.

Ev Güvenlik Kamerasını Sıfırla

Sorun Giderme 9. Ev Güvenlik Kamerasının Çalışmamasıyla İlgili SSS bölümüne bakın
Çoğu soru ve sorun SSS (Sıkça Sorulan Sorular) ile hızlı bir şekilde cevaplanabilir ve çözülebilir. Birçok marka veya üretici bu bölümü web sitelerinde bulundurmaktadır. Onların resmi web sitesine gidebilir ve SSS’leri arayabilirsiniz. Sorunlarınız hakkında anahtar kelimelerinizi aradığınızda ilgili sorun giderme yollarını göreceksiniz.

Sorun Giderme 10. Yardım için Teknik Destek Ekibine danışın
Çoğu güvenlik kamerası şirketi ücretsiz teknik destek sunmaktadır. Güvenlik kameranızın tüm yukarıdaki yöntemlerle çalışmama sorununu hala çözemiyorsanız, bunları e-postayla gönderebilir veya yardım isteyebilirsiniz. Profesyonel bir teknisyen sorunu çözmenize yardımcı olacaktır.

Sorununuzu olabildiğince ayrıntılı bir şekilde açıklamanız gerektiğini unutmayın; böylece destek ekibi sorunlarınızı en kısa sürede çözebilir. Bazen bazı konular düşündüğümüzden daha karmaşıktır, bu nedenle destek ekibinin ayrıntılı bir kontrol ve onaylaması zaman alır..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir