Zayıf Akım Nedir?

Zayıf Akım Nedir?

Zayıf akım adından da anlaşılacağı üzere düşük voltaj gerilimidir. Zayıf akım tesisatı veya zayıf akım  sistemleri denilince akla 12 v , 24 v gibi voltajlar gelir.

Zayıf akım tesisatında kullanılan kablolarda bu voltaj değerlerinden fazla yük taşıyamazlar. Kablo kesitleri sadece bu voltaj değerlerine uygun kullanılır. Bu tesisatlarda genellikle 12 volt kullanan 7güvenlik sistemleri , alarm sistemleri , görüntülü kapı sistemleri gibi çok fazla akım çekmeyen cihazlar kullanılır. Aksi halde kablo ısınma yapar ve sonunda  yangına sebep olur. Bu durum her zaman göz önünde bulundurulmalı ve işin ehli değil iseniz muhakkak bu işin okulunu okuyan teknik bilgisi olan kişilerden destek alın. Elektrik hiçbir zaman basite alınacak bir konu değildir , 12 volt gibi düşük voltaj olsa da sizi çarpma tehlikesi olmasa dahi yangın çıkarma tehlikesi olduğunu asla unutmayın…

Zayıf akım günlük hayatımızda çok yaygındır. Hemen hemen tüm elektronik ürünler zayıf akıma sahiptir . Güçlü akım ile karşılaştırıldığında , zayıf akım sinyalleri iletmek için gereken akımı ve voltajı ifade eder . Küçük akım , düşük voltaj ve yüksek frekans ile karakterizedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir